חומרים טובים לסדר יום חדש

 

ממזרח

אודות יהדות חברה שירה אירועים ממזרח קישורים צרו קשר
 

 

 

חכמי האסלאם / חכמי תימן / ד"ר משה גברא

  סיכם שגיב אלבז

 

 

 איך הייתה ההנהגה בתימן? היה את האימאם אשר היה כחלק מההנהגה, והוא היה שומר תורה ומצוות, אך תפקידו לא היה תפקיד דתי.

מי היו המונהגים? המסורת הקדומה מדבר על הגעה של יהודים לתימן מבית ראשון, בעקבות שלמה המלך ומלכת שבא (אזור בתימן), ישנם המזהים את שבא גם כאתיופיה. לאחר פגישתה עם שלמה – היא חזרה לאזורה עם יהודים – ויש מסורת שמשם התחילו היהודים.

כמו כן, היהודים עסקו במסחר – ותימן ישבה על ציר מאוד חשוב. (על מנת להגיע להודו – היינו צריכים לעבור דרך תימן). תימן יושבת על ציר – ואז הדברים היו נספרים על פי 'תחנות' – בין ישראל לתימן היו 60 ימי הליכה (זה מה שהיה קרוי תחנה). היה ייבוא מהמזרח מהודו וסין. הסוחרים שישבו בעדן היו סוחרים ממקומות שונים בעולם (פרסיים, עיראקיים וכו'). ישנן עדויות נוספות על תקופות מאוחרות יותר, כדוגמה שהורדוס שלח 500 חיילים יהודיים לכבוש עם הצבא הרומי את תימן. הסיבה שרצו לכבוש – או שתימן היא ארץ עשירה, או כאמצעי של הרומאים לכבוש את פרס. ומדוע הייתה צריכה האימפריה הרומאית בחיילים יהודיים? כנראה שהיו שם יהודים באזור.

אנו מוצאים גם עדויות על קברות תימניים ליד קברו של ר' יהודה הנשיא.

כמו כן אנו מוצאים עדות של נוצרי, אשר 300 שנה לפני הקמת האסלאם -   דיבר על הכשלת הניסיונות לנצרות הבאים מהיהודים.

כמו כן, בהמשך, שהאיסלאם כובשים את האזור – הם מתגאים בכך שהם כובשים את המושל היהודי של אזור חצר מוות, ואת המושל היהודי של נג'ראן. והעדויות הכי מבוססות – זה על ממלכת היחמיארים, אזור של ירים. אנו יודעים את הדברים הללו – כי יש כתובות. הקלפים שנשתמרו – ומשם אנו יודעים על ממלכת היחמיארים. אנו מוצאים שמות של מלכים ספק יהודים ספק 'מתייהדים'.

יש בעיה גדולה מאוד של תימן עם מים, ואנו מוצאים עדות על סכר שנבנה. הבעיה היא כ"כ חמורה – שאם לא יורד גשם מתה אוכלוסיה גדולה. אנו מוצאים עדות על אמונה בא-ל אחד. לא ברור מאיפה זה מגיע – אך זה נמצא שם.

היה גם הסכם של מוחמד – שהחזיק ל 10 שנים, בערך, ואז הרגו את כולם באזור.

במאה ה10 – ה 11 היה תרומות מאוד גדולות שהגיעו מתימן לישיבות בבבל. אז הייתה הקהילה גדולה ונדבנית. ואז חלה ירידה מאוד משמעותית. תוך 150 שנה אנו מוצאים ירידה, לדוג' בעיר הנמל מוחא מ250 משפחות לבעיה של מניין בר"ה. שכן היהודים היו לנים במקומות בהם הייתה פרנסה – וכשהפרנסה ירדה, ירדה גם הקהילה היהודית.

סמוך לעליה לארץ, אמצע המאה ה20 היו 73,000 נפש יהודיים בתימן. חלק מהם עלו כבר לארץ. בעליה הגדולה עלו 50,000 יהודים לתימן. יהודיים מתימן עלו כל השנים לישראל. הערכות מדברות שבזמן הקמת המדינה היו כ 30,000 יהודים.

1881 – עליית 'אעלה בתמר'. יש עליות גדולות מתושבי ת"א, שעריה, מרמורק.

 

 
 

בניה ועיצוב אתר שלומית ליר